Dobrý den, ahoj!
Dnes slavíme Mezinárodní den bez palmového oleje. Cílem je ukázat všudypřítomnost této suroviny v našem každodenním životě, ale často i jeho zbytečnost a zbytnost a to, že s trochou rozmyslu ušetříme nejen dost peněz, ale i přírodu. Jde zkrátka o to, vyzkoušet si prožít aspoň jeden den života bez této suroviny. V krátkém videu, které vzniklo zásluhou Veroniky Čermák-Mackové, se některé z načich známých tváří snaží ukázat, že se stačí jen krátce zastavit a zamyslet: https://www.youtube.com/watch?
Protože je letošní rok poznamenaný pandemií koronaviru, nemůžeme požádat žádné akce ani u nás, ani v Indonésii. V Indonésii jsme Mezinárodní den bez palmového oleje slavili soutěží tradičních kuchařských receptů, které tuto surovinu (původem z Afriky) samozřejmě obsahovat nemohly. Letos se s kuchaři nemůžeme sejít a tak jsme zkusili soutěž pojmout jinak – recepty totiž budoy hodnotit hospodyně (a jejich mužské protějšky) u nás v Čechách, kde jsme taky už dlouho zavření doma a třeba i uvítáme nějaké zpestření dne. Pokud se chcete do hodnocení receptů také zapojit, stačí se přihlásit zde: http://www.stoppalmovemuoleji.
Prostřednictvím aplikace Palm Oil Scanner obeslat nekteré naše firmy s dopisem, ve které je žádáme o ustoupení od palmového oleje, případně alespoň o volby nejvyššího možného standardu jeho certifikace. Dopis, ktery je v aplikaci navržen, si můžete upravit tak, aby co nejlépe vyhovoval vaší osobní představě: http://palmoilscanner.com
Pokud by vám jediný den připadal být příliš málo, můžete zkusit i 28-denní únorovou výzvu: http://www.
A na závěr snad jen můžu doporučit únorové číslo časopisu Kojtejl, ve kterém vyjde opravdu zajímavý článek o cestě palmového oleje ze své původní africké domoviny a do celého světa a pak zase zpátky!
Přeju příjemně strávený bezpalmový 1. únor!
Stanislav Lhota