Vánoce, které pomáhají
Hledáte ještě dárky, které navíc pomáhají? Máme pro Vás pár tipů, které podporují ochranu mořských želv a to v Indonésii i na Srí Lance. Dozvíte se ale i to, co je od října v našem programu nového. Děly se totiž velké věci.
Tak co tedy s těmi dárky? Doporučujeme originální želví mýdla
https://www.namydlenakaca.cz/97-pomahame
Cokoli sportovního https://www.apmsport.cz/ – z každé objednávky část na ochranu želv.
Hračka Želva, mýdlo, svíčka a plátěné sáčky na potraviny z chráněné dílny Prosaz
http://www.prosaz.imaxi.cz/projekt-prozelvy.html
Ručně malované plátěné tašky
http://www.ututatise.cz/zelvi-taska-pomahame/
Znovupoužitelný r-cup kelímek na kávu či čaj, společenské motýlky z kokosu, bambusový kartáček na zuby
https://www.zelenadomacnost.com/k/pomoc-morskym-zelvam-ochranou-jejich-lihnist
Originální skleněná vánoční ozdoba od firmy Glassor. Z každé želví ozdoby jde 150,- Kč na ochranu mořských želv https://www.decor-by-glassor.cz/nadacni-zelvicka
Čaje z Beskyd – bylinkové čaje z Beskyd od Mamma tea. Jeden balíček 45Kč při osobním předání
Kalendář – 13 nádherných fotografií, které mohou Váš pokoj zdobit 2 roky – 280 Kč –
http://www.morskezelvy.cz/novinky/novinky/kalendar-chranime-morske-zelvy.htm Dodací lhůta pro všechny dárky je teď většinou 4 dny.
A pokud nepotřebujete žádné dárky a přesto chcete poslat vánoční dárek pro želvy, můžete buď přispět přímo na transparentní účet projektu (číslo účtu: 2101346384 / 2010) nebo na sbírku, kterou vytvořila zdravotní sestra Markéta https://www.darujme.cz/vyzva/1201795 Jak sama říká, musela letos kvůli onemocnění covid 19 využívat nespočet jednorázových hlavně plastových ochranných pomůcek. A protože plast želvám škodí, když celý rok chránila sebe, svoje zdraví a zdraví jiných lidí na úkor mořského života, chce teď alespoň pomoci s ochranou želv. Děkujeme!
No dobře, tak už konec napínání. Co bylo od října v projektu dál? Dál se děly a dějí věci:
V Berau bojujeme opět s pytláky. Mnoho lidí v oblasti přišlo kvůli opatřením spojeným s covid 19 o práci, někteří z nich si zkouší vydělat nelegálně – připlouvají k ostrovům, aby zde ukradli chráněná želví vejce. Na ostrovech Bilang-bilangan a Mataha jsou ale ochranáři a snůšky želv každou noc přemísťují do bezpečí. Pytláci tak snůšky nemohou najít a mají smůlu. Ochranáři jsou vděční, že i navzdory současné situaci mohou nadále vykonávat svou práci. Oni i my Vám za podporu moc děkujeme.
Na ostrovech bojujeme i s krysami – nejsou zde původní, dostali se sem už dávno z rybářských lodí, jenže jejich populace se množí natolik, že je třeba zasáhnout. Krysy si totiž rády pochutnávají na želvích mláďatech, chytají je, když se zrovna snaží z hnízda co nejrychleji dostat do moře. Na řadu tedy přišel jed. Bohužel. K přírodě ostrova je to ale nejefektivnější a nejšetrnější řešení. Umisťujeme jej tak, aby se k němu nedostal jiný druh zvířete. Držte palce.
Ochrana na ostrově Lembata jede! Lidé z vesnic Atanila a Balurebong mají zájem začít s ochranou želv a tak se naši ochranáři z vesnice Loang vydali úplně na druhou stranu ostrova, 18h od svých domovů, a učili místní zájemce monitorovat želvy na pláži a přenášet vejce do bezpečí. Uspořádali vesnická setkání a vysvětlovali místním, proč jsou zvířata a jejich ochrana důležitá. V obou vesnicích navíc umístili informační tabule.
Na ostrově Sumbawa se Lukáš s Ester snaží o vytvoření přírodní rezervace. Než se to ale povede, začali s šířením informací o želvách. Na plážích rozmísťují cedule o tom, že je dle zákona zakázáno krást želví vejce, že jsou želvy chráněné, že odpadky na pláž nepatří… Udělali také obří akci pro děti. Přišlo jich 57 a každé z nich dostalo mimo jiné 40 stránkové omalovánky o želvách s úkoly. Společně hráli hry, prohlíželi si fotky i videa ze života želv a děti i jejich rodiče se dozvěděli spoustu nových informací. Například, že jíst želví vejce je zdraví škodlivé a že z dnes špinavého moře se v želvách hromadí těžké kovy a další zdraví škodlivé látky. Doslova valili oči.
A spoustu se toho děje i v Česku. Měla jsem 3 online přednášky, ale je to takové..prostě to není ono a moc se těším, až se s Vámi budu moci potkat naživo. Moc mě ale těší, že když za dětmi nemohu přijít do školy, informují se o želvách navzájem – sedmačka Alžběta ze Smiřic si připravila prezentaci pro své spolužáky a žáci ze ZŠ ZaHRAda v Tišnovských novinách dokonce informovali o situaci mořských želv a možnostech, jak jim lze pomoci. Ve Zbirohu a v Moravských Budějovicích žáci pomáhají informováním veřejnosti v rámci vánočních bazárků a sbírek. Klobouk dolů a moc moc díky za pomoc se zvyšováním tolik potřebné informovanosti!
Navíc společně s Techneciem (vzdělávací volnočasové centrum pro studenty nadané v technice, přírodních vědách a kreativních oborech https://technecium.org/ ) se chystáme vyrobit a na 3D tiskárně vytisknout umělé želví vejce s GPS pro sledování pytláků. Nadaní studenti už vyrábí i sledovací zařízení, které nám na Srí Lance pomůže názorně dokázat, že „ochrana“ želv v bazénech není efektivní. Chceme krátkým výzkumem porovnat vitalitu želvy z přirozeného prostředí a želvy z bazénu. Jsme si jistí, že i několikadenní sledování dokáže, že želva, která byla od vylíhnutí držena v bazénu, plave pomaleji, není schopná se potápět stejně hluboko a ani ji instinkt nevede na přirozené migrační cesty. Po výzkumu oběma želvám samozřejmě vysílačku sundáme. Věříme, že výsledky nám pomohou dosáhnout zefektivnění ochrany a záchrany tisíců želv ročně, nejen na Srí Lance nebo v Indonésii, ale i jinde, kde se bazény používají. Držte palce.
Těšíme se na další společné kroky směrem k záchraně mořských želv a moc Vám děkujeme za pomoc. I malé částky jsou pro stabilitu projektu velmi důležité.